LIPIEC – SIERPIEŃ 2019

POEMAT I POEMAT

W tegorocznym wakacyjnym numerze ÓSMEGO ARKUSZA ODRY mamy dla czytelniczek i czytelników kilka szczególnie ciekawych prezentacji.

Na początku – wiersze Macieja Topolskiego i wywiad z poetą, przy okazji promocji Luxusu – drugiej książki poetyckiej autora i pierwszej publikacji z medialnym patronatem ÓSMEGO ARKUSZA. Luxus, składający się w większości z jednego długiego poematu, to tom w najlepszy sposób zaskakujący – rzecz na polskiej scenie poetyckiej bardzo nowa i osobna, a przy tym świetnie napisana i poruszająca. Na tych łamach prezentujemy fragment tomu, a także wyjątki z dwóch kolejnych przygotowywanych przez autora książek.

Nieco dalej – kolejna porcja wierszy przywiezionych przez redakcję ARKUSZA z Wielkiej Brytanii. Tym razem publikujemy (w tłumaczeniu nieocenionego Tomasza Bąka) dwie cząstki poematu Walk Song autorstwa Davida Herda – poety, literaturoznawcy i tłumacza z Uniwersytetu w Kent. Swoją literacką i okołoliteracką działalność Herd łączy z aktywizmem na rzecz praw człowieka – jest współzałożycielem i współorganizatorem projektu „Refugee Tales”, który w literackiej formie nagłaśnia doświadczenia ofiar najbardziej dehumanizującej części brytyjskiego systemu imigracji i azylu. „Refugee Tales” to fascynujące przedsięwzięcie, obliczone jednocześnie na bardzo konkretny polityczny cel – i o tym właśnie przedsięwzięciu rozmawialiśmy z Herdem, a relację z naszej rozmowy przedstawiamy czytelnikom i czytelniczkom Arkusza.

Poemat  Walk Song nie jest sam z siebie częścią projektu, ale w widoczny sposób doń nawiązuje; minimalistyczny, wykorzystujący rejestry języka prawniczego, oscylujący między abstrakcją a dotykalnym konkretem ton Herda-poety wydaje nam się ciekawie dyskutować z dominującymi tendencjami poezji polskiej. Wykorzystanie konwencji specyficznego filozoficznego eseju niezobowiązująco łączy zaś Herda z Topolskim, z którym w Arkuszu sąsiaduje.

Prezentujemy także kolejną odsłonę „Slamoteki” Macieja Mikulewicza – który rozmawia tym razem z Magdaleną Tyszecką, zwyciężczynią ostatnich Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu poetyckiego, pytając między innymi o rolę osobistego, biograficznego tonu we współczesnym slamie.

Nadrabiamy także jedną zaległość: wiersz Jakuba Sęczyka, który otrzymał drugą nagrodę na V Turnieju im. Tomka Pułki. Autora serdecznie przepraszamy za zwłokę.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja Ósmego Arkusza


Rozmowy:

NIE MA NIC NUDNIEJSZEGO NIŻ ZBIORY WIERSZY (Z Maciejem Topolskim rozmawiają Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski)
LITERATURA MOBILNEJ WSPÓLNOTY (Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski rozmawiają z Davidem Herdem)


Poezja:

Maciej Topolski – Fragmenty LUXUSU i kolejnych przygotowywanych książek
David Herd – piosenka wędrowna (fragmenty)
V Turniej Jednego Wiersza im. Tomka Pułki – pozostałe wyróżnione teksty
Magdalena Tyszecka – ***


Slamoteka:

SLAMOTEKA XVII – z Magdaleną Tyszecką mistrzynią Trzecich Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego rozmawia Maciej Mikulewicz